A 2002-es esztendő két könyvújdonsággal is szolgált, melyek friss fordulatot jeleznek a Hamvas-életmű értelmezésében. Az aczéli kultúrpolitika tilalmas és elhallgatásra ítélt páriájából az elmúlt két évtizedben vált fokozatosan az érdeklődés és kutatás számára megnyíló, állásfoglalásra késztető teljesítmény. A buzgó hívek gondozásában megjelenő, méreteivel és tartalmi gazdagságával imponáló oeuvre azonban a legszélsőségesebb megítéléseket hívta elő: keveseknek sikerült középutat találni az odaadó és föltétlen igenlés, illetve a merev elutasítás között. Ezért Hamvas gondolatvilága továbbra sem vált tárgyilagos és termékeny diskurzusok témájává, vagyis lényegében továbbra is a margón kellett meghúznia magát.
Ennek legfontosabb oka bizonyára a hamvasi gondolatok öntörvényűségében keresendő. Igaz, az ő munkássága is a két világháború között virágzó esszéirodalomból sarjadt ki, így a kor európai szellemi áramlatait behatóan ismerte, mégis hiányzott belőle az a kifinomult kritikusi attitűd, mely – hogy a műfaj kiválóságainál maradjunk - például Németh Lászlóban oly lebilincselőn hat. A Tanú író-szerkesztője szemére is hányta pályatársának Aranykor és farkasfogak című róla szóló cikkében, hogy bírálat ürügyén általában saját rögtönzött mitológiáját juttatja érvényre, amihez ilyen mértékben nincs joga. "A kritikus mitológiája (...) csak egy egész kezdetleges politeizmus lehet: az emberi alkotásban megmutatkozó szellemek tisztelete. Aki soká tiszteli alázatosan a mű-démonokat, lassan fölfedezi rendjüket, értéküket, hatalmukat: lesz képzete a szellemvilág hierarchiájáról is. Előre teremteni rendet, s utána szántani át vele gondolatban a világot: inkább a gondolkozó-költő (...) előjoga. Hamvasnak is valami ilyennek kellett volna lennie, kritikusnak bizonyos fokig hona tévesztett szellem" valószínűleg ezért is tudta magát legmegfelelőbben a Babérligetkönyv kitalált könyvekről írott kritikáiban kifejezni. Miután - a negyvenes évektől - a lét teljességét őrző hagyomány föltárására vállalkozott, látkörének egyetemessé bővülésével magától értetődőn csökkent elképzeléseinek a modern nyugati talajba való ágyazottsága, és az ősi szent könyvek világába való alászállással szükségképpen eloldozódott a szellemi élet kurrens vitáitól, melyekben a kommunista uralom alatti belső emigrációja folytán amúgy sem vehetett volna részt. Magányos gondolkodóként az ember létben elfoglalt egyetemes helyéről elmélkedett a legkülönbözőbb kultúrák szent iratainak segítségével, Európából pedig csak az "egzisztenciális és szubjektív konfesszió vonalával" elegyedett szóba, ami - megátalkodott tudomány- és világnézet-ellenessége folytán is - a rendszeres szakfilozófia iránti bizalmatlansággal járt együtt. Szellemével keblére ölelte az egész emberiséget, csak épp a szellem professzionális szférájából rekesztődött ki: a Kerényi-körrel való szakítás után kialakuló "tömbön kívülisége" idővel teljes elszigeteltséggé fokozódott. Gondolkodói alkata, érdeklődésének iránya és személyes helyzete egyaránt hozzájárultak, hogy a diszkurzivitás és a szellemi életet strukturáló párbeszéd kiküszöbölődjön életműve jelentős részéből. Ennek a helyzetnek visszáját sanyarú örökségként nyögjük még ma is azt tapasztalván, hogy Hamvas mindenképp elgondolkodtató eszméivel a magyar kultúra egyik áramlata sem tud mit kezdeni: hiányzik belőlük az a vonatkozási pont, melynél fogva a köreikben zajló diskurzusokba tudnák illeszteni.
Az említett két könyv ezen a lassanként tarthatatlannak bizonyuló, beteges állapoton kísérel meg - eltérő eszközökkel - változtatni. Darabos Pál háromkötetes monográfiája már vonzó külsejével, igényes kivitelével is kedvet csihol az eddig talán obskúrusnak tartott gondolkodó tanulmányozásához. Tartalma pedig sokoldalúságával, az alapvető eszmék szerkezeti rétegeinek bemutatásával, valamint a kapcsolódási és elágazási pontok hangsúlyos fölvillantásával járul hozzá az író emberi és bölcseleti portréjának alapos megismertetéséhez, hogy Hamvas társaságában egyre kevésbé érezzük feszélyezve vagy lenyűgözve magunkat. A szerző elmélyült tárgyi tudásával és a gondolatmenetek értő, gondos tolmácsolásával jó időre átfogó alapot vetett a gondolkodó "magasabb", sajátosabb filozófiai szempontokból történő értelmezéséhez is. Thiel Katalin Maszkjáték című könyve más, de szintén fontos küldetést vállal föl: a könyv alcíme szerint a hamvasi oeuvre Kierkegaard-ral és Nietzschével mutatkozó párhuzamait kívánja föltérképezni; az előszó, majd a bevezetés már többet ígér: a megjelölt két szerzőhatásának bemutatása mellett Hamvas töredezettsége ellenére is koherens bölcseletének összefüggő és - amennyire lehet - rendszeres fölvázolását. A két cél abban a megállapításban találkozik, hogy az író "életművének gerincét egy olyan személyesfilozófiai-antropológiai-etikaialapállásadja, amely szigorúságában leginkább Kierkegaard-éhoz vagy Nietzschééhez közelit".
A könyv magyarán abból a meggyőződésből indul ki, hogy Hamvas filozófiája legszemléletesebben és legmélyrehatóbban a két XIX. századi bölcselő koncepciójából kiindulva göngyölíthető föl, ami elsősorban a magyar gondolkodó belőlük táplálkozó eszmei gyökereinek köszönhető. Thiel Katalin nem kevesebbet tűz ki célul, mint hogy Hamvas életművét a mai bölcseleti diskurzusokban kulcsszerepet játszó két teljesítmény felől értelmezze, és ezzel a napjaink értelmiségét foglalkoztató viták argumentációs hálójába kapcsolja, mi több: hogy a filozófiai hagyomány fősodrába illessze. Az ígéretes vállalkozás azonban több szempontból is problematikus eredményre vezet: az olvasó nehezen tud szabadulni attól a gondolattól, hogy a két idézett filozófus nagyobb hatást gyakorolt a könyv koncepciójára, mint magukra a benne tárgyalt hamvasi elképzelésekre. A külsődleges párhuzamok fölsorakoztatása gyakran nem képes a magyar írót meggyőzőn Kierkegaard és Nietzsche tudatos és közvetlen örököséül föltüntetni; a tanulmány szerkezete ellenben olyannyira az ő hatásukat tükrözi, hogy a vizsgált életmű gondolati ívének bemutatása is jószerivel az autentikus személyiség megvalósításának dramatizált formáját ölti. A hamvasi Karnevál ilyen színrevitelének - melyet a cím is sugall - óhatatlanul abban a torzulásban fizetjük meg az árát, hogy az összfelfogás számos lényeges mozzanata elsikkad és homályban marad a szerző kiemelte aspektusok mögött.
A könyvnek tehát két szervező elve van. Az első az életműben kitapintható fejlődésvonal, melynek egymásból kibomló szakaszait Thiel a következőképp ábrázolja: a harmincas évek krizeológiai vizsgálataiból lecsapódó válságfölfogásnak a negyvenes években a Guénon ihlette hagyományértelmezés kölcsönöz mély és tagolt perspektívát, majd a realizálásnak az élettapasztalatok összegzéseként megfogalmazott követelménye vezeti el lIamvast a "tudatosan megtisztított életrendhez". A szerkezeti tagolás másik princípiuma a Kierkegaard- és Nietzsche-hatás rendszeres kimutatása: ezeknek elemeit a vázolt gondolkodási stádiumok szerint veszi sorra a " szerző. Thiel valószínűleg érzi: munkájának sikere azon fordul meg, be tudja-e bizonyítani, hogy az európai filozófiai hagyomány képviselői elsődlegesebb befolyást gyakoroltak Hamvas koncepciójára, mint a közkeletű távolság tartással kezelt guénoni tradicionalizmus. Ezt igazolandó, három érvet hoz föl a két bölcselő recepciójának középpontba állítására: elsőként Hamvas indíttatásában játszott szerepükre, másodikként a gondolkodás és a gondolkodó egzisztencia elválaszthatatlanságának mindhármuk által elfogadott tételére, harmadikként pedig az autenticitást megalapozó személyiségetika iránti, szintén közös elkötelezettségükre hivatkozik. Mindhárom megfontoláshoz elsősorban a fönt említett tényezők miatt férhet kétség: egyrészt - mint látni fogjuk - korántsem egyértelmű, hogy Kierkegaard és Nietzsche "eredetiben" vagy az őket megidéző kortárs irányzatok olvasatában hatott-e Hamvasra. Másrészt súlyos leegyszerűsítéshez vezet az életművet egy személyiségetika kifejtéseként olvasni, mert ennek a pusztán formális megállapításnak rögzítése után még adósok maradunk a benne hasonló nyomatékkal szereplő tartalmi tényezők értelmezésével és az egészen belüli helyének kijelölésével. Ehhez pedig már nem szolgálhat útmutatásul Kierkegaard és Nietzsche. Thiel egy rövid - a gondolati fejlődés megértését segítő - életrajzi vázlat után Hamvas megítélésének változásait mutatja be; tablója azonban a kelleténél szűkebbre szabott. Különösen annak fényében, hogy könyvével bevallottan túl kíván lendülni a szakirodalom eddigi szűklátókörűségén - érdemes lett volna Sándor Pál és Hanák Tibor mellett mások Hamvasképét is megfelelő részletességgel ismertetni.
A kötet ezután két párhuzamos fejezetben bontja ki egyrészt Hamvas filozófiai koncepcióját a válság, hagyomány és realizálás már említett csomópontjait követve, másrészt Kierkegaard és Nietzsche gondolatainak e területek kidolgozásában játszott szerepét. Az értelmezés tengelyét Hamvas 1941-ben megjelent Jaspers-tanulmánya, a Szellem és egzisztencia adja, mely csakugyan alkalmas lenne arra, hogy a magyar gondolkodó később miszticizmusba és okkultizmusba hajló eszméinek nyugati gyökereit kimutassuk. "A határhelyzetekben - rekapitulálja írónk a német bölcselő tanítását - az egzisztencia közvetlen élményt szerez mindennemű dologi valóság tökéletes semmisségéről és így közvetve kényszerítve érzi magát, hogy áttörjön a dologi valóságon túlra." A bármiféle zártsággal és befejezettséggel elégedetlen, ezért a naturalizmus és az idealizmus tárgyiasító hatalma révén megragadhatatlan egzisztencia épp ebben az áttörésben teljesül: a jaspersi fogalmat Hamvas a létezéshorizont lángba borításának képével (föllobbanás) adja vissza. Az európai mainstreamképviselőjével foglalkozó dolgozat végén pedig tanúi lehetünk annak a döntő lépésnek, melyet Hamvas az egzisztencia filozófiai átvilágításától a szent könyvek vallásos hagyományához (vagyis Kelet felé) megtesz: a föllobbanás eszerint megfoghatatlan, tiszta lélekélmény, "lélek az ősi értelemben (...), mint az emberben égő isteni láng".5 Ám a nyugati indíttatás kimutatása még nem ok Kierkegaard és Nietzsche középpontba állítására. Éppennek a tanulmánynak kell figyelmünket fölhívnia arra, hogy Kierkegaard befogadásában is a korabeli egzisztencializmus olvasata irányadó Hamvas számára; a létfilozófiák felől közelit a dán filozófushoz, aki ráébresztette az embert válság ára és szorongására, valamint kiküzdötte az egzisztencia rangját a világban addig uralkodó természeti és eszmei adottságok között.6 Thiel nem vet számot azzal a nagyon is plauzibilis (általunk csupán fölvetett) lehetőséggel, hogy Hamvas szövegeinek Kierkegaard-ral mutatkozó párhuzamai elsődlegesen talán az egzisztenciálfilozófia (a Protestáns Szemle 1935-ös évfolyamában általa is szemlézett) egyes jellegzetességeire utalnak.
Ugyanakkor - noha a Szellem és egzisztencia Thiel kiemelte három mozzanatára (a gondolkodói hitelesség követelménye, a rendszerben való filozofálás elutasítása: szkepticizmus és ideológia helyett "megállni a végtelenben", illetve az aforisztikus stílus) ugyancsak érvényes Kierkegaard és Nietzsche jelentőségének eltúlzása -, valószínűleg helyesen sejti meg szerzőnk itt Hamvas erkölcsi szigorának szellemi forrásvidékét.7 Különösen élesen mutatja ezt az az általa nem idézett megjegyzés, hogy Kierkegaard jelentette az addig naiv filozófia számára a bűnbeesést (vagyis a valósággal való számvetés kényszerét). Thiel könyvének legfontosabb hozadéka, hogy nyilvánvalóvá vált: az író munkásságán alighanem mély nyomot hagyott az a példaadó szellemiség, mely mellett Nietzsche és Kierkegaard egy megszenvedett élettel tanúságot tett; tőlük sajátította el azt az elvárást, hogy a gondolatot megalkuvás nélkül, annak legvégső következményéig alkalmazni kell az életre - tulajdonképpen ez képezi a realizálás kategóriájának alapját. A hamvasi Kierkegaard- és Nietzsche-hatás tehát az egzisztencializmus közvetítette gondolatokon túl a létezéshez való komoly viszonyban ragadható meg.
A következőkben Thiel kalauzolásában járjuk be a válság, hagyomány és realizálás hamvasi vonulatát, egyben szemügyre véve a két XIX. századi bölcselő esetleges felszínalakító tevékenységét is. A krízist illetően kiindulásul természetesen az érett esszéistának A világválság cím alatt összefoglalt három tanulmánya szolgál. Ezek alapvető megállapítása, hogy a válság nem a modern vagy akár a történeti idők terméke, hanem az emberi lélek mélyén rejtező, pillanatról pillanatra leküzdendő meghasonlottság, melynek megoldását vertikálisan, belsőnk irányában kell keresni. Hamvas Nietzschét követve vallásos krízist lát a problematikus jelenségek gyökerében: a mindenkori dekadencia nélkülözi azokat az aszketikus ideálokat, melyeknek jegyében a kultúra építménye följebb emelhető volna. Ide kapcsolódik Kierkegaard Hamvasra erős hatást gyakorló korkritikája is: "Mindent úgy hagynak, ahogy van, de titokban mindennek elcsalják az értelmét; ahelyett, hogy az élet nagy szenvedélyes lendületben kulminálna, kimerül abban, hogy a viszonyok belső valóságát a reflexióba helyezi át, amely mindent érintetlenül hagy, de az életet kétértelművé teszi (...) a szenvedélyes idő előrelendül, kiemel vagy letör, a reflektált idő megfojt, megakadályoz, nivellál".
Érdekes, hogy Thiel nem itt csípi nyakon a Kierkegaard-hatást, hanem látványosabb kerülő utat választ: a krízis görög etimológiáját segítségül híva a hamvasi fogalmat a választásnak a Vagy-vagyban kulcsszerepet játszó kategóriájához köti. Ám ezzel kapcsolatban az a súlyos probléma adódik, hogy a Vagy-vagyban (melyre Thiel többnyire hivatkozik) a válság terminusként egyáltalán nem fordul elő, ahol pedig (jobbára Metamorphoseálnéven) róla van szó, ott korántsem iktatja ki a reflexiót: éppen a dialektikai teszi lehetővé az eszméhez való tisztán ideális viszony kialakításával a színésznő fölmagasztosulását. A német idealizmushoz ezer szállal kapcsolódó Kierkegaard és az egzisztencializmuson iskolázott Hamvas koncepcióinak összemérhetetlenségét mutatja a döntéshelyzet leírásainak különbözősége is. A krízis meghaladását Hamvas olyan drámai helyzetként ábrázolja, melyben az ember a semmivel áll szemben, és a feszültség ugrásra kényszeríti, de a halogathatatlan döntés végkifejlete nem látható: a túllendülésben éli át a katarzist. A választás irracionális pillanatában az egzisztencia "az abszurd szakadékába veti magát" - idézi Kierkegaard-tól Thiel, nem teszi azonban hozzá, hogy a helyzet a dán bölcselő esetében paradox: amit választok, egyrészt a választás révén jön létre, másrészt eleve létezett. "Ha ugyanis amit választok, nem létezne, hanem abszolúte a választás révén jönne létre, akkor nem választanék, hanem teremtenék; de én nem teremtem, hanem választom önmagam." Az ember mint szabad szellem tehát nem a semmiből, hanem az ellentmondás alapelvéből születik. Hasonlóan túl merésznek érezzük a pillanattal kapcsolatos eszmefuttatást, és a válság pontnak a hamvasi imaginációval (életképzelettel) való azonosítását is; utóbbinak annyi alapja lehet, hogy a Mágia szutra szerint az ember kizárólag imaginációjában szabad.
A könyv egyik legnagyobb hiányossága, hogy a hagyományról szóló fejezetek - érzésünk szerint - jórészt külsődlegesek maradnak. A lét egyetemes rendjében elfoglalt helyünk plasztikus bemutatása a szerző mindkét célkitűzésének szempontjából nélkülözhető: Nietzsche és Kierkegaard eszméi nyilvánvalóan a Sdentia Sacra koncepciójára lehettek legkisebb befolyással; egy jórészt formális személyiségetika olvasatában pedig legföljebb mértékül szolgálhat a hagyomány, de nem jut konstitutív szerephez. Emiatt a legfontosabb gondolatok rendszertelenül, esetlegesen bukkannak föl a kötetben, a rongált létezéssel szemben örök alternatívát jelentő aranykor leírása pedig nem áll össze egységes képpé. Már itt utalok arra, hogy a két létforma viszonya legérzékletesebben a Patmosz "bizonyos végleges megfogalmazásokat" nyújtó esszéiből tárul föl, melyeket ezért érdemes lett volna, a könyv célkitűzéseit beváltandó, bővebben elemezni. A hagyomány "eredeti rendjének" rekonstruálására néhány elszórt megjegyzés mellett megvilágító erejű lehet az a Nietzsche görögségképétől és a Kerényi-kőrtől ihletett hamvasi vízió, mely az aranykorban részesülő preszokratikus antikvitást a horizontális és vertikális szemlélet egyesüléséből adódó gömbszerű látásmóddal jellemzi. "Számunkra, modern emberek számára ugyanakkor legfeljebb csak egy-egy pillanatra villan fel (vertikális értelemben) az örökkévalóság, miközben éljük életünket a horizontális tengely mentén" - adja meg a kontrasztot Thiel. Szintén jó bepillantást enged a hagyomány világába a Megváltó szakrális mintájának Nietzsche és Kierkegaard inspirálta (és az egyház Krisztus-képével szembeállított) bemutatása: Jézus eszerint "fölötte áll minden intellektuális, morális és testi korrupciónak, a mások fölött gyakorolt hatalom minden formájának". Itt kell azonban értetlenségünket kifejezni afölött, hogy Kierkegaard-nak a kereszténység korabeli állapotát kemény szavakkal ostorozó röpirat sorozata, mely a hagyomány egyik forrását képező újtestamentumi krisztus hitnek is fontos dokumentuma, nem kerül szóba az elemzésben. Az Augenblick mellőzése annál is furcsább, mert a Hamvast - saját bevallása szerint - nap mint nap foglalkoztató idézetekből összeállított Anthologia humanában épp ennek egy részlete képviseli Kierkegaard-t.
A realizálásról mint a hamvasi személyiségetika kulcsmozzanatáról elöljáróban csak néhány szót. Bölcselőnk Mágia szutra című 1950-es írásában tesz kísérletet a hagyományban foglalt tanítás életrendi alkalmazásának leírására, ezt a vallásos hangvételű művet rekapitulálja tudományos nyelven és a filozófiai vonatkozások számbavételével ThieL A realizálás két legfontosabb kritériuma a transzparens egzisztencia (itt a szerző lehetséges előzményként utal a lét világló tisztásának heideggeri fogalmára), mely állandó nyitottságot, megszólíthatóságot és födetlenséget föltételez; illetve ebből kiindulva a mélység és magasság felé való elmozdulás, vagyis az univerzális orientáció, mely a hagyományban való elmerülést igényli. A szent könyvek fonalát követve kísérel meg az ember reintegrálódni a lét egészébe, melynek csak torz káprázata az érzéki, más szóval "visszájára fordult világ". (Mikor ráadásul azt is megtudjuk, hogy Hamvas szerint a létteljesség misztériuma megfoghatatlan az értelem, de hozzáférhető a lélek legmélyének számára, komolyan hiányolni kezdjük a kora romantikára és különösen Novalis ordo-inversusgondolatára való utalást, aki pedig Jakob Böhme iránti rajongásában osztozott is Hamvassal.) A realizálásnak az életképzeletből kell kiindulnia, mert ez egyszerre állítja helyre a test, a lélek és a szellem külön-külön meghaladhatatlan defektusát. Az imagináció a létezés "középpontja, vizionárius mámor és a kép felrobbanó villáma, végül is elementáris és primordiális teremtő aktus" (idézi Thiel ), mely az ember helyes üdvtervéért felelős. Thiel Kierkegaard és Nietzsche gondolatköréhez kapcsol vissza, amikor a fölvázolt realizálást örök föladatként, útonlevésként értelmezi, és igazolására az Anthologia humana bevezetését idézi: "Sorsunkat a jövőbe vetjük: (u.) az el nem ért emberi lét felé való szüntelen sietésbe vagyunk beágyazva".
Két, további Kierkegaard- és Nietzsche-párhuzamokkal kísérletező exkurzus után Thiel visszatér fő mondandójához, mely szerint Hamvas Béla filozófiai munkássága személyiségetikaként olvasható. Rögvest hozzáteszi azonban, hogy "legföljebb ennyi jelenthető ki bölcseletérőt, s nem tartom jogosnak azokat a próbálkozásokat, amelyek megkísérlik Hamvas életművét irányzatba sorolni". Bármilyen elismerésre méltó is azonban Hamvas céhenkívüliségének tiszteletben tartása, ez nem ment föl az alól, hogy rendszerének bemutatásakor etikájának tartalmi meghatározottságait is kellő figyelemben részesítsük. A személyiségetikai értelmezést védhetőnek érzem: az író elutasítja az általános normarendszerek szabályait és önmagán belül keres erkölcsi támpontot ahhoz, hogy tisztességes maradjon. ,,»Autoritás és terminológia nélkül« - hangsúlyozza. »Mindenki külön. Mindenki maga«" (idézi Thiel ).
Abban azonban már erősen kételkedem, hogy Hamvas a Nietzschének tulajdonított és az egyéniség önkibontakoztatását zászlajára tűző "tiszta személyiségetikát" valósítaná meg, amit Thiel ha itt nem is, de néhány lappal előbb, a realizálás eszméjének forrásai után nyomozván meglehetős határozottsággal állit: Előbb azt fejtegeti, hogy a magyar gondolkodó különböző okokból tudatosan rejtette a "normális ember", az "egészséges, ép ember", a "szakrális szubjektum", a "poeta sacer" és a "theios anthrópos" kifejezések mögé az übermensch jelentéstartományát, majd így folytatja: "Valamennyi kifejezés az Im-ígyen szóla Zarathustrából ismert gondolatra épül: »Mit jelent azzá lenni, amik vagyunk?«, illetve: »Légy azzá, ami vagy!«" (92.) A Mágia szutrának a tehetséggel és a zsenivel kapcsolatos fönntartásait ismerve ezt az erős tételt azok a párhuzamok sem teszik meggyőzőbbé, melyeket az áldozat és az örök visszatérés problematikájára vonatkozóan Thiel a következőkben megvon. A mindenáron való önmegvalósítás veszélyeit én nem a Sztálínhoz hasonló diktátorok szokásos példájával illusztrálom, hanem Peer Gynt szelídebb majdnem-tragédiájával. Peer, aki a valódi énjének esküdött hűségre teszi föl az életét, öregségére kénytelen azt válaszolni egy kilétét firtató kérdésre (Ki ön?),hogy "Azt hiszem, önmagam. Egyébiránt itt az útlevelem. " Szerencsére ez az abszurd végkifejlet nemhogy a közigazgatási apparátustól irtózó Hamvas, de még Nietzsche elméletéből sem következik.
Ahogy arra Heller Ágnes rámutat, Nietzsche "tiszta" személyiségetikája is egy igen határozott szubsztantív minősítést tartalmaz. Az irracionalista bölcselő koncepciójának épp az a legnagyobb értéke, hogy imperativuszként megfogalmazott formális elvéből, ti. hogy - szemben a ressentiment-morállal - önmagunkból induljunk ki és önmagunkat tekintsük mércének, a Herrenmoral .tartalmi meghatározottságai levezethetők. Véleményem szerint Hamvas etikájában is található egy formális elv, melyből az aranykori valóság szubsztantív értékeszméi deriválódnak. Ezt a princípiumot, bár a korai írásokban, például a Hexakümion tudománykritikájában is fölbukkan, legtisztábban az életművet lezáró Patmosz világa tárja föl. Legalapvetőbb megfogalmazása az egyetemes létezés tudata vagy eredendő egész-voltunk vállalása lehetne, mely a világ részleges tárgyiasságába, a partialobjektivádókbavaló belebonyolódást kiküszöböli, hogy az ember szabadságát biztosítsa. "A szabadság nem egyéb, mint az a mérték, amelyen létezésem távlatát, vagyis az Egész, a Minden és az Összes jelenlétét le tudom mérni. Aki önmagát leszűkíti, távlatát lezárja, az Egész egy részét kizárja, önmagát szabadságától megfosztja. Aki a távlatot kinyitja, az Egészet megismeri és birtokba veszi, szabad." A részlegességek elismerése vonja magával a birtoklási vágyat és a szégyentelen életéhséget, mely a rongáltság legfőbb vonása; az univerzalitás ezzel szemben azt jelenti, hogy "az. ember magában az újkori hatalmi ösztönt, a vak luciditást, a racionalizmust (...) kizárja, és az életen túli léttények iránti vakságot megszünteti".Az élet szellemi erők általi rendezését Hamvas a protektorátus fogalmávalilleti: a hagyomány világában az erősebb mindig védi a gyöngébbet, de ennek érvénye kiterjeszthető a természet egészével szemben tanúsítottatyai gondoskodásra is, szemben a természet kirablás ára és leigázására irányuló törekvéssel, mely az őskor óta meghatározó. Mint látható, ennek az erkölcsi univerzumnak valamelyik fókusza köré elhelyezhetők azok ajellegzetességek is, melyeket a realizálás kapcsán Thiel az életképzelet tárgyául szán: egyrészt "az ember nemcsak a szervetlen és a szerves világ szövedékében képes igazodási pontokra lelni, hanem ennél többre hivatott. Van fogalma a keletkezésről és az elmúlásról, a kezdetről, és a végről, a jóról, a rosszról, alélekről és aszellemről. »vagyis az ember létébenaz egész berendezett; világ elfér«" . Másrészt 'ti»a ,birtokbavételnek az akülönös természete van, hogy ha meg akarom tartani, azonnal elvesztem.
A létezés (…) lényege a sóvárgás«" (idézi Thiel). Ugyanebbe az irányba" mutat a Mágia szutra részletesen ismertetett és magyarázott három axiómája is. A nietzschei überschöpfung gondolata tehát csak ezzel a tartalmi megszorítással alkalmazható a hamvasi üdvterv realizálására.
Mindezzel kapcsolatban három dolgot kell hangsúlyozni. Először, hogy a Hamvas Béla életművéből kiolvasható személyiségetika fontos tartalmi meghatározottságokkal rendelkezik. Másodszor, hogy ezek – szerény meglátásom szerint - visszavezethetők egy formális elvre, melynek értelme Kierkegaard és Nietzsche filozófiája felől nem pillantható meg. Harmadszor, hogy ez az elv (a karteziánus eszmények elvetése mellett) sok párhuzamot mutat a világ rendjébe illeszkedő spinozai alapállással; vagyis elég munka áll még azok előtt, akik megkísérlik- Csejtei Dezső szavaival – „a mérvadó filozófiai hagyomány felől értelmezni és értékelni Hamvas Béla munkáságát".